گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > ديدارهاي دكتر محمد جواد ظريف وزیر امور خارجه کشورمان در نيويورك


  چاپ        ارسال به دوست

ديدارهاي دكتر محمد جواد ظريف وزیر امور خارجه کشورمان در نيويورك

دكتر محمدجواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان كه بمنظور شركت در شصت و هشتمين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل متحد نيويورك بسر مي‌برد، پيش از ظهر دوشنبه 1/7/92 بطور جداگانه با وزراي امور خارجه يونان، هلند، اسلواك، كرواسي، استراليا، ايتاليا و سوئيس ديدار و گفتگو كرد.

در اين ديدارها توسعه روابط دو جانبه، افزايش همكاريهاي فيمابين در حوزه‌هاي دوجانبه، چندجانبه و منطقه‌اي و ساير موضوعات مورد علاقه بحث و تبادل نظر شد و پيرامون تحولات منطقه‌اي و بين المللي از جمله موضوعات مربوط به افغانستان، سوريه، خاورميانه، تروريزم و افراط گرايي و مسئله هسته‌اي رايزني و تبادل نظر شد.

دكتر ظريف در ديدار با وزير امور خارجه يونان، با اشاره به روابط خوب تهران - آتن، از انجام رايزني و مذاكرات سياسي ميان دو كشور استقبال كرد.

وزير امور خارجه يونان نيز در اين ديدار، ضمن تبريك بمناسبت انتصاب دكتر ظريف به سمت وزير امور خارجه به رابطه تاريخي دو كشور اشاره كرد.

وي با اشاره به آمادگي آتن براي همكاري با ايران در كليه زمينه‌ها، علاقمندي كشورش را براي انجام مشورتهاي سياسي با ايران اعلام داشت.

در اين ملاقات كه تحولات منطقه‌اي بويژه سوريه و همچنين مسئله هسته‌اي مورد تبادل نظر قرار گرفت، وزير امور خارجه يونان كه كشورش از اول ژانويه رياست دوره‌اي اتحاديه اروپايي را به عهده مي‌گيرد، اعلام كرد كه يونان آماده است نقش سازنده خود را در خصوص روابط ايران و اتحاديه اروپايي ايفا نمايد.

*****

دكتر ظريف در ديدار جداگانه با وزير امور خارجه هلند با اشاره به روابط چندصدساله ايران و هلند، بر عمق اين مناسبات فيمابين تاكيد كرد.

وي با اشاره به زمينه‌هاي فراوان همكاري ميان دو كشور در حوزه‌هاي دوجانبه و چندجانبه، افزود: در حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي زمينه‌هاي فراواني وجود دارد كه بتوانيم در مورد آنها مذاكره كنيم.

دكتر ظريف رايزني پيرامون مسائل منطقه‌اي و بين المللي از جمله اوضاع سوريه، افغانستان و وضعيت اقليتها در اروپا را از ديگر موضوعات مورد توجه دو طرف دانست و نسبت به توسعه افراط گرايي در منطقه كه مي‌تواند به ساير بخشهاي جهاني تسري يابد ابراز نگراني كرد و ضرورت همكاري براي مهار آنرا يادآور شد.

وزير امور خارجه هلند نيز در اين ديدار فرهنگ، تمدن و تاريخ و پرافتخار ايران را مورد تمجيد قرار داد.

وي با ابراز علاقه كشورش براي استمرار مذاكرات سياسي ميان دو كشور، مشاركت گسترده مردم ايران در انتخابات اخير رياست جمهوري و روي كار آمدن دولت جديد را مورد توجه قرار داد و به تشريح سياسي كشورش در قبال اقليتهاي مختلف از جمله اقدام به مسلمانان مقيم هلند پرداخت.

در اين ديدار پيرامون آخرين وضعيت سوريه و مسئله هسته‌اي نيز رايزني بعمل آمد.

*****

راههاي توسعه بيشتر مناسبات ايران و اسلواك نيز در ديدار جداگانه وزراي امور خارجه ايران و اسلواكي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دكتر ظريف در اين ملاقات با اشاره به زمينه‌هاي فراوان همكاري دو كشور، آمادگي ايران را براي توسعه همكاريها در كليه زمينه‌ها اعلام داشت.

وي با اشاره به سفر آتي وزير امور خارجه اسلواكي به تهران، حضور نمايندگان بخشهاي خصوصي آن كشور در حوزه‌هاي صنعتي در اين سفر و آشنايي آنها با امكانات و زمينه‌هاي همكاري در ايران را مثبت و سازنده خواند.

وزير امور خارجه اسلواكي نيز ضمن تبريك مجدد بمناسبت انتصاب دكتر ظريف به سمت وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، زمينه‌هاي همكاري دو كشور را فراوان دانست.

وي افزود براي گسترش بيشتر همكاريها در زمينه‌هاي اقتصادي، تجاري و فرهنگي كارهاي زيادي در پيش داريم.

وزير خارجه اسلواكي نيز از حضور نمايندگان بخشهاي خصوصي كشورش در سفر آتي وي به ايران و آشنايي با امكانات و توانمنديهاي كشورمان استقبال كرد.

*****

وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و كرواسي نيز طي ديداري روابط تهران - زاگرب در كليه زمينه‌ها را نزديك و مهم توصيف كردند.

دكتر ظريف در اين ديدار با اشاره به دوران سخت جنگ بالکان ، نقش جمهوري اسلامي ايران در كمك به خاتمه بحران بوسني، همكاريها و مناسبات ايران و كرواسي را قوي، مهم و با ارزش خواند.

وي تصريح كرد: زمينه هاي همكاري فراوان است و لازم است متناسب با اين ظرفيتها بتوان روابط را ارتقاء داد.

دكتر ظريف همچنين به روابط پارلماني خوب دو كشور اشاره كرد و آمادگي ايران براي تقويت همكاريها در زمينه‌هاي مختلف انرژي، حمل و نقل و پروژه‌هاي مشترك را مورد تاكيد قرار داد.

وزير امور خارجه كرواسي نيز با تشريح اوضاع بالكان و روند سياسي در كشورش، علاقمندي زاگرب براي توسعه مناسبات دو كشور و افزايش سطح همكارهاي چندجانبه از جمله در افغانستان را مورد تاكيد قرار داد.

وي با اشاره به روابط خوب پارلمان دو كشور دعوت رئيس مجلس كرواسي از دكتر لاريجاني براي سفر به اين كشور و سفر آتي رئيس كميسيون سياست خارجي پارلمان كرواسي به تهران را خاطر نشان ساخت.

در اين ديدار همچنين پيرامون آخرين تحولات منطقه‌اي از جمله، اوضاع خاورميانه، سوريه و افغانستان رايزني شود وزير خارجه كرواسي ضمن تشريح فعاليتهاي اين كشور در افغانستان و ضرورت حل مشكلي سوريه از طريق گفتگو از نقش و نفوذ ايران در منطقه ياد كرد.

دكتر ظريف نيز به حساسيت سال سرنوشت ساز 2014 در افغانستان، مسئله خلع سلاح شيميايي در سوريه و منطقه، خطرات دستيابي عوامل افراطي به سلاح شيميايي و مخاطرات افراط گرايي اشاره كرد.

*****

وزير امور خارجه استراليا نيز در ديداري جداگانه، انتصاب دكتر ظريف به سمت وزير امور خارجه را تبريك گفت.

وي ضرورت همكاري دو كشور را مورد توجه قرار داد. دكتر ظريف نيز اظهار داشت كه دو كشور مي‌توانند همكاري نزديك و ثمربخش دانسته باشند.

در اين ديدار نيز پيرامون تحولات منطقه بويژه سوريه رايزني شد.

*****

توسعه روابط تهران - رم و گسترش رايزنيها و همكاريهاي دو كشور در حوزه‌هاي منطقه‌اي و بين المللي بويژه در خصوص افغانستان محورهاي مهم مذاكرات وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و ايتاليا بود.

دكتر ظريف در اين ديدار با اشاره به روابط نزديك تهران - رم، تصريح كرد كه دو كشور در زمينه روابط دوجانبه مي‌توانند كارهاي زيادي انجام دهند.

وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به تحولات منطقه، از به ثمر رسيدن تلاشها در جهت جلوگيري از جنگ در سوريه و خلع سلاح شيميايي در منطقه ابراز خرسندي كرد و نسبت به خطرات دستيابي گروههاي افراطي به سلاح شيميايي ابراز نگراني نمود.

وزير امور خارجه ايتاليا نيز با ابراز اميدواري به توسعه روابط دو كشور، در كليه زمينه‌ها، علاقمندي كشورش را براي تقويت همكاريهاي فرهنگي بويژه در زمينه ميراث فرهنگي مورد تاكيد قرار داد.

وي با ابراز نگراني از تحولات جاري در منطقه بويژه در سوريه و افغانستان، به نقش جمهوري اسلامي ايران در منطقه از جمله در زمينه عراق و افغانستان اشاره كرد.

اضافه مي‌شود در خاتمه اين ديدار وزراي امور خارجه دو كشور يادداشت تفاهم همكاري در افغانستان را امضاء كردند.

براساس اين يادداشت تفاهم دو كشور در زمينه كمك به بهبود اوضاع در افغانستان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، ايجاد شرايط بازگشت پناهندگان افغاني، بازسازي افغانستان در ابعاد مختلف تاسيسات زير بنايي و راهها و بهداشت همكاري مشترك خواهند كرد.

*****

در ديدار وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و سوئيس نيز روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌اي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 


٠٨:١٣ - 1392/07/02    /    شماره : ١١٧١٠    /    تعداد نمایش : ٢٨٣٨اداره کل ارزیابی و نظارت
معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران