امروز سه شنبه  ۶ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۴/۱۷- ۱۷:۵۰ - مشاهده: ۳۱۵۸

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با رسانه‌های داخلی و خارجی

نشست خبری سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه با رسانه‌های داخلی و خارجی امروز دوشنبه 17 تیر 1398 در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.
سخنگو:
از تحولات دیپلماتیک که بیشتر حول برجام است اطلاع دارید. در کنار این تحولات، روابط دوجانبه ما و حضور ایران در صحنه‌های مختلف ادامه دارد. اجلاس عدم تعهد را در پیش داریم که جمهوری اسلامی ایران در آن حضور دارد. سفر احتمالی مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه را طی روزهای آتی به تهران خواهیم داشت.

سوال: چین و روسیه از ایران خواسته اند که از برجام خارج نشود از طرفی این دو کشور رفتار معقولی در قبال برجام داشته اند. با این همه، چه قدر وزارت امور خارجه به این دو کشور اعتماد دارد؟
پاسخ: جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشوری امید نبسته است. چه دوستان ما مثل چین و روسیه و چه کشورهای اروپایی. برای ما عمل به تعهدات ذیل برجام مهم است. چین و روسیه هم جز کشورهای برجامی هستند و نامه رئیس جمهور به سران کشورهای برجامی‌شامل این دو کشور هم می‌شود. ما بر اساس منافع ملی خود تصمیماتی را به طور مستقل خواهیم گرفت. هر چند حساب این دو کشور دوست از بقیه جداست و اقدامات خوبی انجام داده اند.

سوال: آخرین اخبار پیگیری وضعیت نفتکش هایی که در عربستان سعودی و جبل الطارق توقیف هستند را بگویید و اینکه مقصد نفتکش توقیف شده در جبل الطارق کجا بوده؟
پاسخ: نفتکشی که در عربستان است به دلیل نقص فنی ایجاد شده به نزدیکترین بندر در عربستان منتقل شده و بعد از رفع ایرادات، بازگشت دوباره آن به ناوگان حمل و نقل دریایی کشور به دلیل برخی مسائل حقوقی طول می‌کشد که وزارت نفت پیگیر امور این نفتکش است. در خصوص نفتکش توقیف شده در جبل الطارق، اقدامات سیاسی و حقوقی ما به جد ادامه دارد. دو بار سفیر انگلیس به وزارت خارجه احضار شده است؛ هر گونه اسناد و مدارکی که لازم بوده ارائه شده است. مقصد سفر این نفتکش را نمی دانم اما اطلاعاتی که در رسانه‌ها مطرح شده بود اشتباه بود. این یک سوپر نفتکش است که هیچ بندری در سوریه قابلیت پهلوگیری این نفتکش را ندارد. ما کماکان از دولت انگلیس می خواهیم که با قید فوریت این نفتکش را رفع توقیف کند. ما این دزدی دریایی و اقدامی‌که موجب افزایش تنش می‌شود را نمی‌پذیریم.

سوال: در خبرها آمده که آقای ماکرون 24 تیر به تهران می آید. آیا تایید می‌کنید؟ و همچنین آقای عراقچی گفته آمریکا به شرط برداشتن تحریم ها می‌تواند در مذاکرات شرکت کند این به چه معناست؟
پاسخ: بحث مذاکره به آن معنا که شما فکر می‌کنید نیست. مذاکرات ما همیشه در قالبهای کمیسیون مشترک ادامه داشته که بیشتر برای نحوه اجرای برجام بوده است. برجام پرونده ای است که همان زمانی که توافق شد ما آن را نهایی شده دانستیم. اینکه دولت ها با حسن نیت به دنبال اجرای تعهدات برجامی هستند را می‌پذیریم. اما این کار را باید زودتر انجام می دادند. در برابر کشوری که این توافق را نقض کرده! اگر هم مذاکره ای است در خصوص اجرای تعهدات آنهاست و آمریکایی‌ها هم اگر خواهان بازگشت به برجام اند حتما و فورا باید دست از فشار اقتصادی بر ملت ایران بردارند.

سوال: دکتر عراقچی گفته اند راه برای دیپلماسی هنوز باز است؛ اما بیانیه کاخ الیزه که حاوی نگرانی دولت فرانسه است، این را تایید نمی‌کند. نظر شما چیست؟
پاسخ: جمهوری اسلامی ایران حق دارد به بی عملی اروپایی‌ها واکنش نشان دهد بنابراین با توجه به بی عملی شان، آنها را در جایگاهی نمی‌بینیم که ابراز نگرانی کنند. آنها باید جلوی بدعهدی آمریکایی‌ها و سپس بی عملی خودشان را می‌گرفتند.

سوال: رئیس پدافند غیر عامل اعلام کرده که از اردیبهشت تا پایان خرداد 60 تیم دیپلماتیک به تهران سفر کرده اند. نتایج این سفرها چه بوده است؟
پاسخ: احتمالا در دادن آمار اشتباهی رخ داده؛ چون تعداد این تیم ها به انگشتان دست هم نمی رسد. طبیعی است این سفرها با حسن نیت انجام می‌شود. به هر حال باب دیپلماسی همچنان باز است. ضمن اینکه جمهوری اسلامی‌به حقوق ملت ایران متعهد است و از آن کوتاه نمی آید.

سوال: آیا دور بعدی مذاکرات در جهت متقاعد کردن اروپایی‌هاست یا اروپایی‌ها می خواهند که ایران را قانع کنند؟ آیا آمریکا هم به این مذاکرات می‌پیوندد؟
پاسخ: مذاکره ای قرار نیست صورت بگیرد. مذاکره فقط برای نحوه اجرای برجام است. و اینکه آنها بتوانند جمهوری اسلامی را قانع کنند که در برجام بماند. ما فرش قرمزی برای آمریکا پهن نکرده ایم.
سوال: آقای روانچی گفتند که کشورها اگر به تعهداتشان عمل کنند ما در برجام می مانیم. اما هیچکدام به تعهداتشان عمل نکردند آیا کاهش تعهدات ما با بی عملی آنها تناسب دارد؟
پاسخ: ما اقدامات کاهشی خود در برجام را آغاز کرده ایم. تصمیمی‌که ما به صورت گام به گام در حال انجام آن هستیم تصمیمی است که کلیت نظام آن را پذیرفته و وزارت امور خارجه هم تابع نظرات نظام است.

سوال: دو هفته پیش گفته شد که گروهی از طالبان درایران اند آیا تایید می‌کنید؟ هم چنین کم رنگ شدن نقش ایران در این مذاکرات را هم توضیح دهید.
پاسخ: اگر ملاک دراین باره اخبار رسانه‌ها باشد که قابل اتکا نیست. جمهوری اسلامی ایران یک بازیگر مهم در منطقه است. و افغانستان یک کشور مهم در منطقه است. بنابراین جمهوری اسلامی هم با دولت افغانستان وهم با گروه‌هایی که می‌توانند به روند صلح افغانستان کمک کنند در حال گفتگوست.

سوال: در مورد گام بعدی کاهش تعهدات توضیح دهید.
پاسخ: ما گام سوم را برای بعد از مهلت 60 روزه تعیین کرده ایم. اگر کشورهای باقی مانده عمل جدی به تعهداتشان نکنند گام سوم جمهوری اسلامی محکم تر خواهد بود تا 60 روز آینده مهلت تعیین شده است.

سوال: اخیرا آمریکا گفته است جمهوری اسلامی در خلیج فارس مشکل ایجاد میکند و آمریکا می خواهد در خلیج فارس حضور پررنگتری داشته باشد. نظر شما چیست؟
پاسخ: مسئول حفظ امنیت خلیج فارس جمهوری اسلامی ایران است. این منطقه و خلیج فارس ماست و امنیت این منطقه را ما تامین می‌کنیم. و اگر کشوری که هزاران کیلومتر با این منطقه فاصله دارد چنین ادعایی بکند حرف گزافی زده است.

سوال: در خصوص وضعیت شیخ زکزاکی سوال داشتم. پیگیری‌های وزارت امور خارجه در چه وضعی است؟
پاسخ: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این مباحث پیگیر موضوع بوده و هر چه قدر در توانش بوده انجام داده است. اخیرا کاردار سفارت نیجریه به وزارت امور خارجه آمد و مراتب نگرانی وزارت امور خارجه به ایشان اعلام شد. به هرحال ایشان عالم برجسته ای هستند که حفظ جایگاه و شان ایشان برای همه مسلمانان واجب است. سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابوجا هم موضوع را پیگیری می‌کند.

سوال: با توجه به خبری که شما اعلام کردید برای سفر مشاور دیپلماتیک مکرون به تهران و گفتگوهای مکرون و ترامپ در حاشیه نشست جی 20 برای سفر مکرون به تهران، آیا طرحی برای این سفر هست؟ با توجه به مواضع خوب و بد فرانسه آیا آنها قابل اعتمادند؟
پاسخ: ما نه امید و نه اعتماد به هیچ کشوری نداریم. اما باب دیپلماتیک باز است. بر اساس نامه رئیس جمهور به سران کشورهای برجامی‌گام های خود را برمی داریم. اگر آنها نگران زنده ماندن برجام اند با اقدامات عملی این نگرانی را رفع کنند.

سوال: جمهوری اسلامی تاکنون دوگام کاهش تعهدات برجامی‌برداشته است که هر دو در چارچوب مواد 26 و36 برجام بوده است. آیا گام سوم ممکن است فراتر از چارچوب های برجام باشد؟
پاسخ: خیر. گام سوم هم در چارچوب برجام است. مگر اینکه برخی کشورها دراین بین اقدامات عجیبی انجام دهند. جمهوری اسلامی ایران سناریوهای مختلف خود را بررسی کرده است هر گاه تلاش های دیپلماتیک و اقتصادی همانی باشد که مد نظر جمهوری اسلامی است به سرعت باز خواهیم گشت.

سوال: در مورد نشست 1+4 که در سطح وزرا برگزار می‌شود زمان و مکان آن مشخص شده است؟
پاسخ: نشست بعدی 1+4 احتمالا در اواخر ماه جولای خواهد بود و زمان و مکان آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

سوال: با توجه به اینکه تضمین صدور نفت جزو تعهدات برجامی‌بوده است آیا نمی‌توان از انگلستان بابت توقیف نفتکش درخواست غرامت کرد؟
پاسخ: جمهوری اسلامی هر اقدامی‌که به احقاق حقوق ملت ایران کمک می‌کند را بررسی می‌کند. اما فعلا مهم ترین مساله حفظ برجام است. باید شرایط را دید و آنگاه تصمیم گرفت.

سوال: آقای عراقچی گفته است اگر آمریکا تحریم ها را بردارد می‌تواند وارد مذاکرات شود ممکن است ورود آمریکا به گفتگوها برای انجام مذاکرات تازه ای باشد؟
پاسخ: خیر. جمهوری اسلامی ایران مبنای کارش برجام است. این گفتگوها در قالب برجام است و هیچ گفتگویی خارج از برجام نخواهد بود.

سوال: نتایج جلسه فوق العاده آژانس که به درخواست آمریکا برگزار می‌شود را چطور پیش بینی میکنید؟
پاسخ: این اقدام عجیبی است که آمریکا به عنوان ناقض برجام درخواست تشکیل جلسه می دهد. جمهوری اسلامی حتما مدعی خواهد شد و تمام بدعهدی‌ها را قطعا مطرح خواهد کرد.

سوال: هفته گذشته شاهد دستور نخست وزیر عراق برای الحاق حشد الشعبی به ارتش عراق بودیم. نظر وزارت امور خارجه چیست؟
پاسخ: این یک تصمیم داخلی عراق است. جمهوری اسلامی هم به نیروهای مردمی و ارتش عراق که در این مدت شجاعانه در مقابل تروریسم ایستاده اند احترام قائل است. ما احترام می‌گذاریم به تصمیماتی که مقامات عراقی می‌گیرند و این یک مساله داخلی عراق است.

سوال: اگر در طول مذاکرات برجام و یا حتی وقتی آمریکا از برجام خارج شد انتقادی می‌شد با پرخاش روبرو می‌شدیم؛ اما الان وزارت امور خارجه می‌گوید به هیچکس اعتماد نداریم. الان هم بحث 1+4 است و می دانیم نتیجه 1+4 هر چه باشد برجام نخواهد بود آیا می‌تواند گفت برجام تمام شده است؟
پاسخ: هنوز خیر. برجام توافقی بود که دارای ابعاد سیاسی، امنیتی و اقتصادی بود. آثار وتبعات مثبت آن در منطقه وجهان هم غیر قابل انکار است. هنوز هم معتقدیم برجام با این وضعیت هم پاسخگوی بسیاری از نیازهاست و اگر به شکست بینجامد مایه تاسف همگان خواهد بود.

سوال: سریالی در تلویزیون در حال پخش است به نام "گاندو"؛ به نظر می رسد هدفش وزارت امور خارجه است که آن را خنثی و منفعل معرفی می‌کند. واکنش وزارت امور خارجه به این دید صدا وسیما چیست؟
پاسخ: آنچه که درباره وزارت امور خارجه و شخص وزیر در این سریال گفته می‌شود انطباق با واقعیت ندارد. اسناد مکاتبات و مذاکرات وزارت امور خارجه موجود است. اگر اعلام می‌کردند این اسناد را به آنها می دادیم تا داستان شان کمی واقعی تر می‌بود. کاش کمی تقوا را رعایت می‌کردند.

سوال: برای بار دوم مهلت 60 روزه تمدید شد. آیا باز هم تمدید میشود؟ راهکار شما بعد از 60 روزه دوم چیست؟
پاسخ: 60 روز دیگری در کار نخواهد بود. ما امیدواریم آنها بتوانند گامی رو به جلو در راستای اجرای تعهداتشان بردارند. هنوز داریم اعلام میکنیم ما در برجام هستیم بنابراین آنها باید حقوق ملت ایران را رعایت کنند.

سوال: در مورد توقیف نفتکش ایرانی حرف و حدیث بسیار بود. آیا جمهوری اسلامی‌بنا ندارد اقداماتی بدون تساهل در مقابل کشتی‌های انگلیسی انجام دهد؟
پاسخ: همه اقدامات حقوقی و سیاسی جزو وظایف ماست و فعلا در این چارچوب عمل می‌کنیم. اگر نتیجه نداد تصمیم چیز دیگری خواهد بود.

سوال: آقای عراقچی گفتند که برنامه بعدی ما به صورت زمانبندی شده و با هماهنگی آژانس برداشته خواهد شد. آیا می‌توان به آژانس اعتماد کرد؟
پاسخ: ما با آژانس هماهنگ نمی‌کنیم. آنها در کشور ما حضور دارند و فعالیت های ما را رصد می‌کنند.

سوال: کشورهای عضو برجام چه اقدامی انجام دهند شما عکس العمل شدیدی نشان خواهید داد؟
پاسخ: به صراحت به کشور های عضو برجام گفته ایم و الان معذورم از پاسخ به شما.

سوال: آقای ذوالنور گفته کمیسیون امنیت ملی مجلس بعد از گام سوم برنامه خروج کامل از برجام را بررسی می‌کند. آیا دولت هم برنامه ای دارد؟
پاسخ: ایشان نکته درستی گفته است. فعلا از جانب دولت تصمیمی‌گرفته نشده است. متناسب با شرایط پیش خواهیم رفت.

سوال: اقدام عملی جمهوری اسلامی ایران در مورد بدعهدی اروپا گام های 3 گانه ای بوده که برداشته شده است. بغیر از این گام ها، برنامه دیگری هم دارید؟
پاسخ: فعلا در حوزه دیپلماتیک و سیاسی مشغول گفتگو و رایزنی هستیم و امیدواریم که در این زمینه به نتیجه برسیم . همانطور که قبلا عرض کردم با توجه به شرایط تصمیم خواهیم گرفت.

سوال: در 6 آگوست قرار است بازی‌های ارامنه جهان در منطقه قره باغ برگزار شود و گویا تیمی از ایران هم برای حضور در این بازی‌ها اعلام آمادگی کرده است. واکنش جمهوری اسلامی‌با توجه به اینکه منطقه تحت نزاع بین دو کشور ارمنستان وآذربایجان است چیست؟
پاسخ: من راجع به این مسایل نظری ندارم. هر چیزی که باعث نزدیکی ملت ها شود خوب است. جمهوری اسلامی‌با کل کشورهای این منطقه روابط خوبی دارد و مواضع رسمی ما درباره این منطقه قبلا اعلام شده است.

سوال: در روزهای اخیر مواضع زیادی درباره ایران از سوی مقامات دنیا اعلام شده است. مثلا نتانیاهو گفته اروپا باید ایران را تحریم کند یا ماکرون ایران را محکوم کرده است. نظر شما چیست؟
پاسخ: تنها پاسخ من به نتانیاهو و ترامپ این است که از کی تا حالا نگران نقض برجام شده اند.

سوال: دولت اعلام کرده که برای اتباع چین لغو روادید انجام می دهد آیا این عمل متقابل است؟
پاسخ: روابط ایران و چین مهم، چندوجهی و راهبردی است. مردم کشور چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور دنیا پتانسیل بالای برای سفر به ایران دارند. از طرفی روابط اقتصادی خوبی با چین داریم که این امر به حضور بیشتر بازرگانان چینی کمک خواهد کرد.


متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما