امروز يك شنبه  ۲۴ آذر ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۰۶/۲۵- ۲۱:۱۰ - مشاهده: ۳۹۵

نشست خبرى سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی

نشست خبری سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه با رسانه‌های داخلی و خارجی روز دوشنبه 6/25/ 1398در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.


- تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع)
- دو روز آینده روز شعر و ادب پارسی است، امیدوارم همه بتوانیم پاسدار این زبان کهن باشیم.
مروری داریم بر تحرکات دیپلماتیک کشور که در چارچوب دیپلماسی فعال و متوازن جمهوری اسلامی ایران است. تحرکات زیادی داشتیم چه در سطح وزیر چه در سطح سران قوا. امروز هم که جناب دکتر روحانی در ترکیه حضور دارند که امیدواریم نتایج نشست به نفع مردم منطقه و سوریه باشد.
سفر جناب دکتر ظریف به چندین کشور شامل چین، ژاپن، مالزی، بنگلادش و اندونزی بود. در روزهای آتی هم در صورت عدم ایجاد مانع، مهیای سفر به نیویورک هستند برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل.

• بعد از حمله به تاسیسات نفتی عربستان اتهاماتی متوجه ایران شد. نظر شما چیست؟
- 5 سالی است که یمن درگیریک جنگ خونین است. ائتلاف سعودی مرتکب جنایات زیادی در یمن شده است. طبیعی است که مردم یمن به دنبال واکنش باشند. جمهوری اسلامی اعلام کرده از مردم یمن دفاع می‌کند اما اینکه این اقدامات را به جمهوری اسلامی نسبت بدهند در ادامه ناکامی‌های این گروه است. کشورهای وابسته همچنان وابسته اند و کشورهایی که آن‌ها را میدوشند مجبورند این حرف ها را بزنند. این حرفها از بیخ و بن بی اساس است.

• بی بی سی فارسی از آقای مازیار ابراهیمی‌گزارشی پخش کرد و ادعا شد که این گزارش پس از راستی آزمایی پخش شد. ظاهرا این اقدامات در راستای ایجاد تنش بین ایران و انگلیس صورت می‌گیرد. آیا اقدامی از سوی وزارت امور خارجه شده است؟
- من خیلی وارد بحث های امنیتی ریز نمی‌شوم. سال ها پیش متهمینی دستگیر شده اند و بر اساس شواهد و مدارک از آنها بازجویی شد. طبیعی است که همه مظنونین مجرم نیستند و نظام هم سعی در جبران کرده. این نقطه قوت جمهوری اسلامی است که به موقع اقدام میکند و اگر جایی خطایی رخ دهد اصلاح می‌کند.

• کریس مورفی سناتور آمریکایی در تویتر خبر از موافقت ترامپ برای پرداخت 15 میلیارد دلار خبر داد. الان وضعیت این اقدام چگونه است؟
- جمهوری اسلامی‌برای توازن بخشی به حقوق خود در برجام اقداماتی انجام داده است. بخشی از این اقدامات راه اندازی خط اعتباری و تسهیل مراودات بانکی و ... در رایزنی بین ایران و فرانسه به عنوان پیشنهاد دهنده بوده است. با تاسف در جهان امروز هنوز هم کشورهایی هستند که برای کارهایشان از دیگر کشورها اجازه می‌گیرند. آن هم برای تعهدی که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده. من نمیدانم الان وضعیت اجازه آن‌ها در چه شرایطی است. رایزنی‌ها کما کان ادامه دارد. همچنان منتظریم طرف های باقی مانده در برجام گام های مفید و موثری بردارند.

• با توجه به بالا بردن ظرفیت کشور در زمینه توریسم سلامت، وزارت امور خارجه چه تمهیداتی و چه طرح هایی برای جذب این توریست ها از عراق دارد؟
- یکی از مزیت های جمهوری اسلامی ایران موضوع توریسم سلامت است. به خاطر پیشرفت های پزشکی در کشور سال هاست که از طرف دولت های مختلف در کشور به آن فکر شده. سازمان میراث فرهنگی متولی این امر است و وزارت امور خارجه در کنار میراث فرهنگی همیشه اقدامات تسهیلی انجام داده است.

• در روزهای اخیر با توجه به نزدیک شدن نشست مجمع عمومی سازمان ملل گمانه زنی شده است که جناب آقای روحانی و ترامپ دیدار می‌کنند. آیا تایید می‌کنید؟
- من تایید نمی‌کنم. چنین برنامه ای در دستور کار ما نیست. ما دیدار برای عکس و تبلیغات را خیلی جدی نمی دانیم. دیدار باید با برنامه منجر به نتایج قابل قبول باشد. اعلام کردیم که اگر آمریکایی‌ها فشار علیه ملت را کاهش بدهند و به برجام برگردند در چارچوب طرفهای عضو برجام می توان گفتگو کرد.

• درباره حکم دادگاه کانادا در خصوص ضبط اموال دولت ایران، آخرین اقدامات وزارت خارجه چه بوده است؟
- این پرونده جدید نبوده و حکم در سال پیش صادر شد و هشدار دادیم که اجرا نشده. ما همان موقع اعلام کردیم که بر خلاف قوانین بین المللی است. الان هم اعلام کردیم که اقدام لازم را برای باز پس گیری اموال خود انجام می دهیم.

• درباره جزئیات پیمان پولی بین ایران و روسیه صحبت کنید.
- با توجه به اقداماتی که آمریکا ابرای استفاده از ابزار دلار برای فشار به دولت های دیگر داشته است، تصمیم گرفتیم با کشورهایی که مراودات مالی زیادی داریم ارزهای ملی کشورهای دوست را جایگزین دلار کنیم. امیدواریم این امر در بین کشورها جایگاه خود را پیدا کند.

• روز گذشته آقای کمالوندی گفتند که بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها دیدن کرده. آیا بازرسی از دانشگاه‌ها بر اساس برجام بوده و ادامه خواهد داشت؟
- خیر. مربوط به برجام نیست. این بازدید ها در راستای اجرای تعهدات داوطلبانه ایران ذیل پروتوکل الحاقی بوده و ارتباطی با کاهش تعهدات ما در برجام ندارد.

• در خصوص بازداشت 3 تبعه استرالیایی جزئیاتی را بیان کنید؟
- من از سه مورد اطلاع ندارم. یک مورد در سال گذشته بوده که به جرم جاسوسی دستگیر شده. از مواردی که شما مطرح کردید اطلاعی ندارم.

• در خصوص آخرین توئیت ترامپ درباره ایران که گفته مذاکره بدون پیش شرط را نمی‌پذیرد، این دوگانگی ناشی از نا امیدی ترامپ است یا یک تاکتیک جدید است؟
- این دوگانگی در خصوص جمهوری اسلامی را مدت هاست شاهد هستیم. ما نوعی بلاتکلیفی و سردرگمی در سران و تصمیم گیران آمریکا میبینیم. خیلی این حرف ها قابل اعتنا نیست.

• گفته شده اخراج بولتن به دلیل اختلاف ترامپ و بولتون بر سر تحریم های ایران بوده. آیا پیامی از آمریکا برای کاهش فشارها گرفته ایم؟
- خیر. ما پیامی از طرف آمریکایی‌ها نگرفتیم. به دلیل برکناری بولتن هم کاری نداریم. جمهوری اسلامی ایران هم نه به سخنان توجه دارد و نه به افراد. عمل و اقدام برای ما مهم است.

• تا چه اندازه امید دارید که اروپا بتواند به تعهدات برجامی خود عمل کند؟
- امیدواری که همیشه هست. ما خیلی دل نبسته ایم به اجرای تعهداتی که موظف به اجرای آن هستند. تجربه این 16 ماه گذشته به ما نشان داده که خیلی امیدوار نباشیم. در واقع پنجره ای باز است که اگر این تعهدات انجام شد جمهوری اسلامی هم به تعهدات خود عمل کند.

• لیندسی گراهام اتهام حمله به پالایشگاه عربستان را متوجه ایران کرده، واکنش شما چست؟
- حرف بیهوده و بی جایی است. اینگونه حمایت ها از جنایات سعودی در یمن تازگی ندارد. انتظار نباید داشته باشند یمنی‌ها در مقابل این همه جنایات ساکت باشند.

• با توجه به اهمیت ایران و عراق سفر مقتدی صدر به ایران را داشتیم. دلایل و اهداف سفر ایشان در ایران چه بوده؟
- جناب آقای مقتدا صدر به ایران سفر نمی‌کند، ایشان به ایران رفت و آمد دارد. حضور ایشان در ایران چیز ویژه و تازه ای نیست. خیلی هم پیامی ندارد. نشان از رفاقت دارد.

• با توجه به آزادی نفتکش ایرانی در مورد آخرین وضعیت نفتکش انگلیسی صحبت کنید.
- مراحل حقوقی و قضایی رو به اتمام است. چندکاربروکراتیک کوچک باقی مانده که ظرف روزهای آینده انجام می‌شود و این کشتی هم آزاد می‌شود.

• با توجه به حملات یمنی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان، ایران پیشنهاد گفتگو با کشورهای منطقه را داده بود. این پیشنهاد الان در چه وضعیتی است؟
- جنگ یمن و سعودی، با پیشنهاد گفتگوی ایران ارتباطی ندارد . ج.ا.ا همیشه از مظلومین دفاع کرده است . پیشنهاد به کشورهای خلیج فارس کماکان پابرجاست. امنیت منطقه به کشورهای منطقه وابسته است. منشا نا امنی حضور کشورهای فرا منطقه ای در خاورمیانه است.

• در خصوص احتمال مشارکت سرویس امنیتی هلند برای خرابکاری در تاسیسات هسته ای ایران چه اقداماتی انجام شده است؟
- بعد از اینکه به صراحت اعلام شد که برخی کشورهای اروپایی در این ماجرا نقش داشته اند ج.ا.ا موضوع را در دستور کار برای بررسی قرار داده است که در آینده این جزئیات را اعلام می‌کنیم.

• درباره اظهارات دکتر ظریف که طرحی داده شد برای خاتمه غائله، آیا این طرح داده شده؟
- طرح ج.ا.ا در همان ابتدای جنگ یمن مطرح شد. در آن بر آتش بس، ارسال کمک های انسان دوستانه، گفتگو و انتخابات تاکید شد.امیدواریم با اعمال نظر ویژه و مجدد به این طرح، این بحران ختم به خیر شود.

• ایران در اجرای گام سوم برجام تا چه حد مصر است؟
- ج.ا.ا گام سوم را برداشته و در حال اجراست. گام چهارم هم در حال طراحی است. هنوز اتفاق ویژه ای در اجرای تعهدات اروپایی‌ها نیفتاده است.

• شما به سفر آقای ظریف به نیویورک اشاره کردید. با توجه به تحریم های آمریکا برای ایشان ویزایی صادر شده؟ و آیا دوباره همان محدودیت ها برایشان وجود دارد؟
- گفتم اگر شرایط مهیا باشد این سفر صورت می‌گیرد. به هر حال، خیلی دست آمریکا برای منع مقامات دیگر کشورها برای حضور در سازمان ملل باز نیست . هروقت ایشان به آمریکا سفر می‌کنند سیلی از درخواست برای دیدار با ایشان می آید و آمریکایی‌ها هم تاب و تحمل چنین فضایی را ندارند.

• درخصوص لغو ویزای جمعی از دانشجویان ایرانی در آمریکا، آیا صحت دارد؟ اقدامی صورت گرفته؟
- ما این را از طریق رسانه‌ها شنیدیم. این اتفاقات افتاده و این را در راستای سیاست های محدود کننده و اعمال فشار می دانیم. علی رغم شعارهایی که می دهند. قطعا وزارت خارجه از مجاری رسمی خود اقدام خواهد کرد.

• آیا می‌شود انتظار داشت که بعد از برداشتن گام سوم اروپایی‌ها دیگر علاقه ای برای ادامه همکاری نداشته باشند؟
- بحث علاقه نیست. تعهداتی داده شده که تاکنون موفقیت آمیز نبوده. ج.ا.ا هم تا زمانی به این توافق پایبند است که موازنه ای بین حقوق و تکالیفش برقرار باشد. به هر حال به نفع همه هست که این توافق مهم حفظ شود اگر اراده و توانی است، ج.ا.ا هم اراده دارد تا آنجا که می‌شود این توافق را حفظ کند.

• درباره سفر رئیس جمهور به ترکیه. آیا نمایندگان مخالفان دولت سوریه هم حضور دارند؟
- فکر نمی‌کنم. اجلاس کشورهای نشست آستانه است. یکسری توافق و هماهنگی بین این 3 کشور صورت می‌گرفته که ان شاء الله در این سفر این توافقات حاصل شود. فکر می‌کنم این جلسه گام مهم و موثری است. ان شاءالله در آستانه تحولات مثبتی قرار خواهیم گرفت.

• ترکیه در منطقه امن مرزی با سوریه اقدام به گشت زنی نظامی‌کرده و تهدید کرده که وارد شرق فرات می‌شود. با توجه به حضور دکتر روحانی در ترکیه، دیدگاه ج.ا.ا در مورد تحولات اخیر ترکیه چیست؟
- ج. ا.ا به همراه کشورهای روسیه و ترکیه با توجه به ملاحظات و دغدغه‌های امنیتی چه در سطح خرد و چه در سطح کلان این دغدغه را داشته اند که ضمن کم کردن تنش ها تمامیت ارضی سوریه هم مقدم شمرده شود. این مسائل در جلسه سران مطرح خواهد شد. اگر تنشی هست، برای بازگشت آرامش به سوریه باید محوریت دولت سوریه مقدم شمرده شود.

• وزارت خارجه در خصوص بازداشت آقای سلیمانی در آمریکا چه اقداماتی انجام داده است؟
- از همان روزی که این خبر به مار سید که به اتهام واهی دور زدن تحریم ها، شهروندان ایرانی را بازداشت کرده اند، هم وزارت خارجه و هم نهادهای ذی ربط پیگیر موضوع بوده اند. ما از مجاری رسمی و قانونی و دیپلماتیک پیگیر تک تک این پرونده‌ها هستیم که به خاطر عدم همکاری آمریکا تا کنون به نتیجه نرسیده است. ان شاءالله تا احقاق حقوق این عزیزان به این پیگیری‌ها به جد ادامه خواهیم داد.

• نتانیاهو از پوتین خواسته بود که آزادی عمل داده شود به اسرائیل در رابطه با ایران. آیا در دیدار پوتین و روحانی در ترکیه این مسئله مطرح شد؟ واکنش شما چیست؟
- آنچه نخست وزیر اسرائیل گفته حرف گزافی است. وی نیاز دارد به این نوع حرف ها در آستانه انتخابات.

• سند همکاری چین و ایران امضا شد و صحبت از رقم 250 میلیارد دلاری شد. آیا واقعیت دارد؟
- بیانیه مشترک جامع راهبردی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین که در جریان سفر جناب آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین به تهران در بهمن ماه 1394 مورد توافق دو کشور قرار گرفت و انتشار یافت. بر اساس بند 6 بیانیه مذکور دو کشور توافق نمودند برنامه جامع همکاری بلند مدت بیست و پنج ساله بین ایران و چین تدوین نمایند که پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، پیش نویس اولیه سند حاوی نقطه نظرات طرف ایرانی در سفر اخیر وزیر محترم امور خارجه به کشور چین به همتای چینی ارائه گردید. این سند انعکاس نگاه راهبردی و بلند مدت دو کشور چین و ایران در دو سوی غرب و شرق آسیا است و ابعاد مختلفی از جمله همکاری‌های اقتصادی را در بر می‌گیرد که در واقع بیانگر نگاه راهبردی و بلند مدت تهران و پکن به روابط دو کشور است. بر این اساس سرمایه گذاری‌های دو جانبه، همکاری در عرصه‌های مختلف اقتصادی در این برنامه دیده شده است که می تواند بسیار بیشتر از ارقام طرح شده از سوی خبرگزاری‌های غربی باشد. طرح مباحثی نظیر واگذاری امتیازات اقتصادی خاص و یا حضور نیروهای امنیتی چین در ایران برای حفظ امنیت کارگران و سرمایه چینی و مسائلی از این دست حاصل گمانه زنی‌ها و خیال پردازی‌های هدفمند رسانه‌های غربی است که به حدی بی اساس بوده که ارزش واکنش و تکذیب را هم نداشته و ندارد.
- جهت مزید اطلاع، بند شش بیانیه مشترک جامع راهبردی ایران و چین:
- نظر به اراده راسخ طرفین برای توسعه روابط دو کشور و با توجه به مکمل بودن ظرفیت های اقتصادی و همچنین وجود زمینه‌های مختلف همکاری در عرصه‌های انرژی، زیرساختی، صنعتی، فناوری و سایر زمینه‌های مشترک دو طرف توافق می نمایند رایزنی‌ها و مذاکرات لازم جهت انعقاد قرارداد همکاری‌های جامع بیست و پنج ساله را در دستور کار قرار دهند.


متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما