امروز شنبه  ۱۴ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۷/۲۴- ۱۹:۳۲ - مشاهده: ۹۵۸

برگزاری پنجمین دور رایرنی‌های سیاسی ایران و سوئد در تهران

پنجمین دور رایرنی‌های سیاسی ایران و سوئد توسط دکتر عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و خانم آنیکا سودر قائم مقام وزارت امور خارجه سوئد امروز ۲۴/ ۷/ ۹۸ در تهران برگزار گردید.

برگزاری پنجمین دور رایرنی‌های سیاسی ایران و سوئد در تهران

پنجمین دور رایرنی‌های سیاسی ایران و سوئد توسط دکتر عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و خانم آنیکا سودر قائم مقام وزارت امور خارجه سوئد امروز ۲۴ / ۷/ ۹۸ در تهران برگزار گردید.

طرفین در این دور از رایزنی‌ها مهمترین مسائل و تحولات بین المللی و همچنین موضوعات روابط دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
خانم سودر با تبیین اراده سیاسی سوئد برای استمرار و فعال نگه داشتن همکاریهای دوجانبه و حل مسائل مبتلابه اعلام داشت: سوئد هماهنگ با اتحادیه اروپا از حفظ و اجرای برجام که متضمن منافع و آثار مثبت بویژه امنیتی برای کلیه طرفها می‌باشد حمایت کرده است. سوئد کماکان امیدوار است برجام بتواند به یمن تلاش های اروپا برای منتفع ساختن ایران و تداوم همکاری ایران، به حیات خود ادامه دهد.

دکتر عراقچی با قابل قبول و رو به رشد خواندن تعاملات و همکاریهای دوکشور در عرصه‌های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، گفت: ج.ا.ا علی رغم خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم و فشار حداکثری سعی کرده است همچنان پنجره‌های تعامل و دیپلماسی را باز نگاه دارد اما متاسفانه اروپا فقط به حمایت های سیاسی اکتفا کرده و از دادن هزینه برای ادامه حیات این توافق خودداری می نماید.
دکتر عراقچی افزود: تصمیم ایران مبنی بر انتخاب رویکرد مقاومت حداکثری و فعال در برابر فشار حداکثری در واکنش به سیاست های غیرقابل قبول آمریکا است.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه تداوم اجرای یکجانبه برجام را توجیه پذیر ندانست و اظهار داشت ایران مصمم به برداشتن گامهای بعدی کاهش تعهدات است و این تصمیم تا تامین شرایط مورد نظر و برآورده شدن منافع اقتصادی ایران از برجام تغییر نخواهد کرد.
دکتر عراقچی افزود:از اروپا انتظار داریم مواضع سازنده اتخاذ کرده و به منظور بازسازی اعتماد واقعا هزینه نماید.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه در خصوص آخرین وضعیت منطفه افزود: متاسفانه منطقه در نتیجه سیاستها و رفتارهای غلط و اشتباه برخی از کنشگران شاهد تشدید تنش ها و بحرانها و به مخاطره افتادن ثبات و امنیت است. امنیت در منطقه غیرقابل تقسیم است. آزادی کشتیرانی و امنیت انرژی باید برای همه باشد. ایران برای این منظور تاکنون طرح ها و پیشنهاداتی را ارائه کرده است که آخرین آنها ابتکار صلح هرمز با تکیه بر کشورهای منطقه و مبتنی بر اصل عدم مداخله و تجاوز می‌باشد.
دکتر عراقجی افزود:از کلیه کشورها از جمله سوئد دعوت می‌کنیم برای پیشبرد این ابتکار همکاری کنند.
خانم سودر نیز در این دیدار با اشاره بر اهمیت ادامه حیات برجام، لزوم انجام تلاش های همه جانبه برای این مهم را مورد تاکید قرار داد.
وی با ابراز نگرانی نسبت با تحولات جاری در منطقه گفت تداوم و گسترش تنش ها و بحرانها نشان داده است که راه حل سیاسی و دیپلماتیک تنها راه حل است و کشورش آمادگی دارد از کلیه تلاشها و ابتکارات موجود حمایت کند.
قائم مقام وزارت امور خارجه سوئد از کشورمان به خاطر آزاد کردن کشتی انگلیسی که مالک آن یک شرکت سوئدی بود نیز تشکر کرد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما