امروز دوشنبه  ۷ بهمن ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۰۹/۱۲- ۱۷:۱۵ - مشاهده: ۲۹۷۸

‎شانزدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی برگزار شد

‎شانزدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی به ریاست آقای انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه در این وزارت خانه برگزار شد.


شانزدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی به ریاست آقای انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه در این وزارت خانه برگزار شد. در این جلسه که با محوریت بررسی تحولات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها برگزار شد نمایندگان وزارتخانه‌های علوم تحقیقات و فناوری،جهادکشاورزی، صنعت، معدن و تجارت ،معاونت علم و فناوری رئیس جمهور و نماینده بنگاه‌های کوچک اقتصادی به طرح مباحث، اقدامات و فعالیت های خود در راستای توسعه روابط تجاری با کشورهای دیگر به ویژه اتحادیه اروپا پرداختند.

در همین راستا نماینده وزارت علوم با اعلام این نکته که هدف این وزارتخانه قرار گرفتن در چرخه دانایی بین المللی است از رشد چشمگیر سفر هیأت های علمی اروپایی به ایران و بالعکس خبر داد و افزود حجم بالای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های جهان ، رشدمقالات علمی ،حضور پررنگ محققان و دانشمندان ایرانی در عرصه تولید علم جهان نشان از حرکت در مسیر تحقق اهداف تعیین شده دارد.

در ادامه نماینده وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به حجم تجارت 400 میلیون دلاری ایران با سه کشور هلند، آلمان و فرانسه از ابتدای سال 2018 تا کنون، توسعه روابط تجاری با اتحادیه اروپا را به عنوان استانداردی که راه را برای تجارت با سایر کشورهای جهان باز می‌کند ضروری دانست.

این درحالی است که علی رغم فشارهای حداکثری امریکا بر روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها، حجم روابط اقتصادی ایران با اتحادیه اروپا در 9 ماه گذشته سال 2019 به بیش از 3 میلیاردو 800 میلیون دلار رسید که بیش از 500 میلیون دلار آن مربوط به صادرات ایران به آن اتحادیه می‌باشد.

همکاری بنگاه‌های کوچک اقتصادی با اتحادیه اروپا نیز از دیگر مباحث این نشست بود . نماینده این بنگاه‌ها با اشاره به اینکه در طی سه سال گذشته 8 گروه از مدیران داخلی برای آموزش به کشورهای اروپایی سفر کرده اند از امضای تفاهم نامه‌هایی به ارزش 180 میلیون یورو با این کشور ها خبر داد و افزود: گفتگو ها و نشست ها برای توسعه بیشتر این روابط همچنان ادامه دارد .


در پایان نیز با اشاره به ظرفیت های بالقوه موجود در عرصه‌های علمی، فناوری، فرهنگی و زیست محیطی بر اهمیت توجه و تمرکز بر این بخش ها برای توسعه روابط با کشورهای اروپایی تأکید شد. جلسات ستادهماهنگی روابط اقتصادی خارجی یکشنبه هر دو هفته یکبار در وزارت امور خارجه برگزار می‌گردد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما