امروز شنبه  ۱۴ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۴/۰۴- ۱۶:۲۶ - مشاهده: ۵۷۵

گفتگوی ویدئو کنفرانسی وزرای خارجه ایران و چین

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و چین در ادامه رایزنی‌های مستمر سیاسی دو کشور، امروز بصورت ویدئویی دیدار و در مورد تحولات روابط دوجانبه، تشدید یکجانبه گرایی آمریکا و آخرین وضعیت برجام گفتگو کردند

در این گفتگوی ویدئو کنفرانسی. دکتر ظریف با تحسین عملکرد موفقیت آمیز چین در مبارزه با کرونا، حمایت متقابل دو ملت در این زمینه را فرصتی نوین برای نمایش همدلی دانستند و از کمک های دولت و ملت چین در این زمینه قدردانی کردند. 


وزیر امور خارجه چین هم از ابراز همدردی و کمک های ایران به مردم چین در مبارزه با ویروس کرونا تشکر کرد.


وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روابط جامع راهبردی دو کشور ، ابراز امیدواری کرد سند همکاریهای جامع بزودی به امضا طرفین برسد. ایشان با تاکید بر اهمیت توسعه روابط تجاری، پیشنهاد کرد تسهیلات ویژه ای برای سفر بازرگانان دو کشور در شرایط کرونایی فراهم گردد. 


دکتر ظریف همچنین با محکوم کردن دخالت آمریکا  و برخی کشورهای غربی در امور داخلی چین، این رویکرد را موجب تضعیف ثبات بین المللی دانست. 


وزرای امور خارجه دو کشور در این دیدار از یکجانبه گرایی قلدرمآبانه آمریکا انتقاد کرده و حمایت قاطع خود را از چندجانبه گرایی و اصول حقوق بین الملل اعلام کردند. 


وزیر خارجه چین با استقبال از پیشنهادات در زمینه توسعه و تسهیل روابط تجاری اظهار داشت : این پیشنهادات و بویژه تسهیل متقابل سفر تجار به سرعت مورد بررسی قرار می‌گیرد‌.


وانگ ای با تاکید بر حمایت قاطع چین از برجام و با اشاره به نامه اخیر خود به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشت :چین با هرگونه تلاش برای تغییر مفاد برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت مخالف است و آمریکا پس از خروج از برجام حقی برای توسل به سازوکارهای پیش بینی شده در این رابطه را ندارد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما