امروز جمعه  ۸ اسفند ۱۳۹۹

۱۳۹۹/۰۹/۰۸- ۲۱:۰۹ - مشاهده: ۵۹۲

انتخاب نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مستقل دائم حقوق بشر اسلامی سازمان همکاری اسلامی

در جریان چهل و هفتمین نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، نماینده جمهوری اسلامی ایران با آراء نمایندگان کشورهای حاضر به عضویت کمیسیون مستقل و دائم حقوقی بشر اسلامی (IPHRC) که از نهادهای مستقل سازمان همکاری اسلامی محسوب می‌شود برگزیده شد.


در جریان چهل و هفتمین نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی‌که بمدت دو روز از 7 آذرماه 1399 در نیامی‌پایتخت نیجر برگزار گردید، نماینده جمهوری اسلامی ایران با آراء نمایندگان کشورهای حاضر به عضویت کمیسیون مستقل و دائم حقوقی بشر اسلامی (IPHRC) که از نهادهای مستقل سازمان همکاری اسلامی محسوب می‌شود برگزیده شد. این انتخاب در شرایط حاضر که متأثر از نفوذ کشور میزبان بر دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی و ممانعت این کشور از ایفای نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای عضو می‌باشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

در انتخابات مزبور از میان 18 کشور آسیایی عضو، آقای دکتر حسین رضوانی با کسب آراء برتر در میان سایر نامزدهای عضویت در این کمیسیون به همراه نمایندگان ترکیه و افغانستان برای یک دوره 4 ساله ( 2021 الی 2024) انتخاب گردید. کشورهای بنگلادش و ازبکستان دیگر نامزدهای‌های تصدی عضویت در این کمیسیون بودند که موفق به کسب آرا بالاتر نشدند.

انتخاب نماینده کشورمان در کمیسیون دائم حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی در پی تلاش های دیپلماتیک و رایزنی‌های گسترده ای که از پیش از اجلاس از سوی اداره کل حقوق بشر و زنان وزارت امور خارجه و در جریان برگزاری اجلاس از سوی هیأت نمایندگی کشورمان از اداره کل صلح و امنیت بین المللی وزرات امور خارجه به انجام رسید محقق گردید.

در این انتخابات، از گروههای عربی و آفریقایی نیز هر یک سه نماینده به عضویت کمیسیون در آمدند. از گروه عربی کشورهای عربستان، مصر و مغرب، از گروه آفریقایی کشورهای بنین، نیجریه و نیجر انتخاب شدند.

کمیسیون مستقل و دائم حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی نهاد مستقل کارشناسی سازمان با ظرفیت مشورتی است که موجودیت آن در سال 2011 در جریان اجلاس یازدهم سران کشورهای اسلامی تصویب و در سال 2017 آغاز بکار کرد.
مقر این کمیسیون در جده – عربستان می‌باشد.
این کمیسیون حول موضوعات حقوق بشر بویژه در حوزه‌های: حقوق زنان و کودکان، حق آموزش، حق توسعه، مقابله با اسلام هراسی، دفاع از حقوق اقلیت های مسلمان در کشورهای غیر اسلامی فعالیت دارد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما